Слънцето достига до нас чрез ултравиолетовите лъчи, които съставляват повече от половината от слънчевия спектър. Той включва три основни ленти от лъчи с определена дължина на вълната: ултравиолетови лъчи над 8%, видима светлина 42,3% и инфрачервени лъчи 49,4%.
Ултравиолетовото лъчение е разделено на различни ивици:
- Ултравиолетови С лъчи (UVC) с дължина на вълната между 200 nm и 280 nm;
- Ултравиолетови B лъчи (UVB) с дължина на вълната между 280 nm и 320 nm;
- Ултравиолетови А лъчи (UVА) с дължина на вълната между 320 nm и 400 nm. UVA лъчите допълнително да се подразделят на UV-A I или дълговълнови А лъчи (340-400 nm) и UV-A II късовълнови А лъчи (320-340 nm);
От една страна те са жизненоважни за човека, но от друга имат и неблагоприятни ефекти върху човешката кожа, като:
– слънчево изгаряне;
– слънчева алергия;
– ускоряване процесите на стареене;
– увеличаване броя на бенките и други пигментации;
– образуване на рак на кожата.
За да се предпазим от тези неблагоприятни ефекти е важно да се знаят правилата за излагане на слънце и добрите практики за защита, които да се прилагат от ранна възраст, за да се наслаждаваме на ползите от слънцето в пълна безопасност.
Какво представлява слънцезащитата (фотозащитата)?
Слънцезащитата включва всички фактори за предпазване от слънчеви лъчи. Най-голямо значение за фотозащита на кожата имат роговият слой и меланиновата бариера.
Освен тези естествени бариери срещу УВ- лъчите, към фотозащитата се включват:
– нанасяне на слънцезащитни продукти;
– носене на защитно облекло, шапки и слънчеви очила.
Въпреки, че слънцезащитният крем е само една мярка, той остава съществен при много обстоятелства. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) регулира слънцезащитните продукти като лекарства без рецепта. Според Европейската регулация, те са в групата на козметичните продукти. Проучванията показват, че потребителите трябва да бъдат насърчавани да нанасят подходящи количества слънцезащитен крем, за да се получи препоръчителната концентрация от 2 mg/cm2, а също така това да се случва на всеки два часа.
Слънцезащитният фактор (SPF) се определя като дозата ултравиолетови лъчи, необходима за постигане на 1 минимална еритемна доза (МЕД) върху защитената кожа след нанасяне на 2 mg/cm2 продукт, разделена на дозата ултравиолетови лъчи, необходима за постигане на 1 МЕД върху незащитена кожа.
Може да се каже, че слънцезащитният крем с SPF15 осигурява пълна UVB защита за здрави хора. Според проучванията продукт SPF15 филтрира повече от 93% от UVB радиацията, а продукт SPF30 филтрира около 97%. Ежедневната употреба на широкоспектърен слънцезащитен крем SPF30 подобрява клиничните признаци на фотостареене. Широкоспектърен слънцезащитен крем с SPF50+ и балансирана защита срещу UVA се препоръчва за профилактика или лечение на пигментни нарушения. Фотозащитата, включително слънцезащитен крем с SPF50+ е особено важна в детството за предотвратяване на слънчево изгаряне, тъй като това е високорисков фактор за развитие на меланом на по-късен етап.
Слънцезащитните продукти традиционно се разделят на химични (поглъщащи) и физични блокери (отразяващи и разсейващи УВ-лъчите). Първите обичайно са ароматни съединения, които абсорбират (поглъщат) ултравиолетовите лъчи. Вторите са от минерален тип, могат да отразяват или разсейват UV лъчите и се препоръчват при хора с атопичен дерматит и нетолерантна (чувствителна) кожа.
Правилата за нанасяне на слънцезащитен крем са:
- Слънцезащитният продукт трябва да има поне SPF30. Нанася се 30 минути преди излагане на слънце и на всеки 2 часа или по-често ако има потапяне във вода.
- Не бива да се забравя, че слънцезащитният крем не осигурява 100% защита и е необходимо да се съблюдават и останалите съвети за слънцезащита.
Нарастващите доказателства за въздействието на различните дължини на вълната на слънчевата светлина върху кожата показват необходимостта от персонализирано предписване на слънцезащитни продукти според типа на кожата и наличието на различни дерматози.
Избягването на директно слънчево облъчване си остава най-точната формула за слънцезащита.
Биография
Д-р Гергана Делева е специалист дерматовенеролог. Завършва Медицински университет Пловдив през 2008 г. и започва работа като лекар в клиника по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД.
Д-р Делева е с над 15 години клиничен опит и към настоящият момент е част от екипа на ДКЦ – 2 Пловдив. Извършва прегледи, консултации и диагностика на пациенти с кожни и венерически заболявания от различно естество.
Допълнителни квалификации:
- Член на Български лекарски съюз и Българско дерматологично дружество;
- Участие в многобройни национални конгреси и семинари по специалността
- Извършва високоспециализирани дейности като криотерапия и електрокоагулация.